//
you're reading...
Formy dziennikarskie, wywiady

Polsko, Ojczyzno moja!


Z  Rajmundem Klonowskim, Polakiem z Litwy, redaktorem Kuriera Wileńskiego, działaczem na rzecz mniejszości polskiej oraz badaczem historii Polaków  na kresach rozmawia Piotr Apolinarski.

PA: Czy jako urodzony na Litwie miewałeś problemy z określeniem swojej tożsamości narodowej?
RK: Zawsze uważałem się tylko i wyłącznie za Polaka, czasami jednak manifestowanie swojej polskości, choćby poprzez mówienie po polsku w środkach transportu publicznego,  sprowadza problemy. Nie jest to zjawisko odosobnione i wielu moich  znajomych jest szykanowanych choćby za publiczne używanie języka  polskiego.
Rajmund Klonowski

Rajmund Klonowski fot. Piotr Apolinarski

PA: Jak widzisz Polaków na obczyźnie? Czy, Twoim zdaniem, są bardziej „polscy” niż rodacy mieszkający w Polsce?
RK: Z pewnością polskość Polaków na obczyźnie jest inna, niż rodaków w Polsce — chociaż trudno  mi „ilościowo” oceniać czyjąś polskość. Poza granicami kraju tożsamość  Polaków staje w obliczu wyzwań, które nie występują w Ojczyźnie.  Jesteśmy narażeni na, między innymi, asymilację w imię „wygodniejszego  życia”, więc działania na rzecz utrzymania polskiej kultury są ważne i  pochłaniają nas o wiele bardziej, niż rodaków w Polsce.

PA
: Czy jako redaktor polskiej gazety wspierasz w jakikolwiek sposób te działania? 
RK:  Oczywiście. Dostarczanie Polakom na Litwie codziennych wiadomości w  języku ojczystym jest jednym z takich działań wspierających. Prowadzę  też pewien projekt, nastawiony na zachowanie pamięci historycznej  Polaków na Litwie, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o Zbrodni  Ponarskiej. Staram się też informować o naszej sytuacji rodaków w Polsce  za pośrednictwem internetu.

PA: Czy mająca ostatnio miejsce eskalacja antypolskich nastrojów na Litwie odbiła się również na twojej pracy?
RK:  Niektóre osoby zaczęły unikać z nami kontaktu, na przykład właściciele  spółek, biorących udział w przetargach publicznych, gdyż uważają, że  może im to zaszkodzić. Część firm zrezygnowała z tego powodu z  reklamowania się na naszych łamach. Czasem też trafiają się sytuacje, w  których w rozmowie prywatnej rozmówcy mówią nam coś zupełnie innego,  niż  podczas wywiadów, bo się boją. Ze względu na zainteresowanie  bezpieki, część osób przestała pisać komentarze na naszej stronie  internetowej chociaż  byli oni wieloletnimi komentatorami.

PA: Jak reaguje na te litewskie działania polska społeczność?
RK:  Zawsze był pewien opór wobec litewskiej polityki, nastawionej na  asymilację Polaków, ale wcześnie bardziej wpływowa była grupa uważająca,  że z Litwinami trzeba się dogadać. Pomimo jednak naszej gotowości do  dialogu, strona litewska nie chce słyszeć naszych postulatów. Mało kto już wierzy w mityczną dobrą wolę  Litwinów, i coraz więcej osób uważa, że o swoje prawa musimy walczyć, choćby przy pomocy instytucji międzynarodowych i międzynarodowej opinii publicznej, za co zresztą już zostaliśmy okrzyknięci przez władze zdrajcami, nielojalnymi obywatelami.

PA: Czy widzisz światełko w tunelu?

RK:  Każdy konflikt można rozwiązać wyłącznie wtedy, kiedy po obu stronach  jest dobra wola i szczerość. Ze strony litewskiej brakuje obydwu tych  cech. Byłoby przykro, gdyby nasze problemy musiały zostać rozwiązane z  pomocą, na przykład, sankcji Komisji Europejskiej, bo tak naprawdę  odbyłoby się to kosztem pogłębienia nieufności. Ale nie  możemy się też  jednostronnie poświęcać w imię powierzchownie poprawnych relacji. Jak  pokazuje historia, im bardziej ktoś próbuje nas odpolszczyć, tym silniej  w naszej polskości trwamy. Dzięki temu Polska może istnieć jako kraj,  który znamy dzisiaj.

Piotr Apolinarski

Reklamy

Dyskusja

Jedna myśl w temacie “Polsko, Ojczyzno moja!

  1. Coś jest pokopane z czcionkami i dużo podwójnych spacji. Bardzo fajne zdjęcie:)

    Posted by katarzynawasilewska | Lipiec 30, 2011, 12:11 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Fretka z młotem
Reklamy
%d blogerów lubi to: